• Úvod
  • Fauna a flóra Rudého moře

Fauna a flóra Rudého moře

V Rudém moři žije zhruba tisíc druhů ryb, z toho je 20% endemických, to znamená že je nikde jinde neuvidíte. Většina fauny a flóry pak pochází ze západní části Indického oceánu.

Nejrušnější a nejkrásnější podmořský život najdete v chráněných oblastech, ale i rušných turistických letoviscích naleznete krásný podmořský svět.

Nejběžnějším endemickým druhem Rudého moře je Klipka žlutá, žlutooranžová rybka s typickou tmavě modrou skvrnou přes oko. Vyskytuje se obvykle v hejnech a dorůstá délky až 20 centimetrů. Latinsky Chaetodon semilaruatus, v Egyptě se používá anglický název Masked butterflyfish.


Foto: hejno Klipek žlutých

Klipka žlutá patří do čeledi Chaetodontidae, známé také pd názvem Butterflyfish. Patří mezi typické a nejbarevnější útesové ryby a setkáme se s nimi ve všech známích letoviscích. Mezi další představitele této čeledi patří Klipka rudomořská (Chaetodon austriacus, Exquisite butterflyfish), Klipka vláknoploutvá (Chaetodon auriga, Threadfin butterflyfish), Klipka černohřbetá (Chaetodon melannotus, Blackback butterflyfish), Klipka bělohlavá (Chaetodon mesoleucos, White-face butterflyfish) nebo Klipka rudoskvrnná (Chaetodon paucifasciatus, Eritrean butterflyfish). 

Velmi rozšířená ryba, na kterou často narazíte přímo pod molem, je Lulanka modroskvrnná (Fistularia commersonii, Cornetfish), válcovitá ryba dlouhá až 1,5 metru.
 

Video: Lulanka modroskvrnná

Velice atraktivní jsou pro potápěče i šnorchlisty perutýni. Perutýn ostnatý (Pterois radiata, Radiata Lionfish) má hnědočervené tělo a podlouhlé tělo, velkou hlavu, velká ústa a velmi dlouhé a jedovaté paprsky ploutví. Perutýn ohnivý (Pterois volitans, Lionfish) je jedovatá ryba s hnědočervenými pruhy a dlouhými paprsky. Perutýn žije samotářsky a své teritorium brání. Svůj jed využívá pouze v sebeobranně a pokud není ohrožen, neutočí.


Foto: Perutýn ohnivý

Perutýni patří do čeledi ropušnicovitých (scorpaenidae), mezi která dále patří Ropušnice ďábelská (Scorpaenopsis diabolus, Devil scorpionfish), nenápadná, červenohnědá a dobře maskovaná ryba, která často leží a čeká na místě na svou kořist. Má jedovaté ostny na hřbetu, proto nejčastěji dochází k poranění šlápnutím. Poranění bývá boletivé několik dnů i týdnů.

Nejnebezpečnější je však Odranec pravý (Synanceia verrucosa, Stonefish), který má v ostnech velmi silný jed, smrtelně nebezpečný i pro člověka. Jak napovídá jeho anglický název Stonefish, tedy kamenná ryba, je Odranec velmi dobře maskovaný, tělo má vrásčité a často porostlé řasami, mnohdy je maskovaný pískem, takže je od skutečného kamene k nerozeznání. Ačkoli není nijak vzácný, tak ho ani zkušení potápěči často ještě neviděli. Jeho maskování je téměř dokonalé.


Foto: Odranec pravý