Šnorchlování

Rudé moře je doslova rájem pro milovníky šnorchlování. Snad každý hotel na pobřeží má ve své blízkosti pláž s korálovým útesem, kde se to doslova hemží mořskými živočichy. Stačí tedy nasadit brýle, ploutve, šnorchl a nechat se unášet na vlnách Rudého moře a kouzelný svět pod hladinou vám nezůstane utajen.

Ploutve patří k základnímu potápěčskému vybavení. Díky nim se člověk může potopit hlouběji a rychleji než naboso. Plavání s ploutvemi je jednoduchý a přirozený pohyb, který ani začátečníkům nečiní sebemenší problém. Kromě toho, že člověk pod vodou dosahuje větší rychlosti, udržuje se potápěč ve správné plavecké poloze a lépe si uvědomuje proudění vody. Mnoha nepříliš zdatným plavcům pomohly ploutve získat jistotu a zbavily je strachu z hlubší vody. Když máte na nohou ploutve, během plavání se tolik nevysílíte a také nemáte problém, jak se říká „šlapat vodu“.


Foto: šnorchlování v Rudém moři

Ploutve se rozdělují podle tvrdosti a délky na dva druhy – potápěčské a plavecké. Potápěčské jsou delší a tvrdší, zatímco plavecké jsou vyrobeny z měkčí pryže a jsou kratší, díky čemuž je plavání snadnější a méně náročné. Zdatní potápěči vyhledávají ploutve tvrdší, protože ty mají větší odpor vody a při ponoru není nutné tolik kopat. Nejsou však vhodné pro netrénovaného člověka, protože plavání s nimi dá dost zabrat. Tužší ploutve používají zejména trénovaní freedivingoví potápěči. Pro začátečníky jsou určeny měkčí a ohebnější ploutve.

Dále je možné ploutve rozdělit na tzv. botičkové, které se nazouvají na celou nohu, a řemínkové, které jsou kolem kotníků upevněny rychloupínacími gumovými přezkami. Na šnorchlování jsou vhodnější ploutve botičkové, které se prodávají ve všech velikostech. Podle použitého materiálu se odvíjí jejich cena. Plastové ploutve jsou levnější, ale nemají takovou trvanlivost jako ty pryžové a snadno se poškodí. Pryžové ploutve jsou navíc odolnější proti mechanickému poškození, oděru či poškrábání.

Při potápění a šnorchlování je důležitá také maska chránící vaše oči, zrak je totiž pod vodou tím nejdůležitějším smyslem. Můžete si vybrat, jestli chcete brýle kryjící jen oči, nebo masku, která překrývá i nos. Maska má výhodu v tom, že s ní můžete vyrovnávat tlak a vytlačovat vodu, která proniká případnými netěsnostmi. Než se ponoříte pod vodu, měli byste si těsnost masky otestovat, a to tak, že si ji přiložíte na obličej, nasajete vzduch a na chvíli zadržíte dech. Maska by měla držet a nepadat.

Celou masku drží pohromadě většinou plastový barevný rámeček. Skleněná přední část, přes kterou se pod vodou díváme, se nazývá zorník. Může být jednoduchý nabízející větší zorné pole, nebo dělený, určený pro lidi, kteří potřebují dioptrická skla nebo se věnují freedivingu (nádechovému potápění). Kvalitní zorníky se vyrábějí z bezpečnostního tvrzeného skla nebo ze speciálních čirých plastů. Další částí masky je lícnice ze silikonové pryže či měkkého termoplastu. Některé kvalitní masky mají do lícnice zabudován dokonce vylévací ventil, který pomáhá odstraňovat vodu ze zaplavené masky. Nastavitelný upínací pásek je většinou vyroben ze stejného materiálu jako lícnice. Pokud se o masku budete správně starat, vydrží vám řadu let. Důležité je hlavně uchovávat ji na suchém a tmavém místě s pokojovou teplotou, lícnici a pásek čas od času ošetřit glycerinem nebo mastkem.

Poslední, co nám k tomu šnorchlování schází, je samozřejmě samotný šnorchl, po kterém je tento rekreační sport pojmenován. Díky němu si můžete podvodní nádheru užívat v kuse, bez toho aniž byste museli neustále vyplouvat nad vodní hladinu kvůli nadechnutí. V prodeji je dnes celá řada nejrůznějších typů rozdílných kvalit. Některé šnorchly jsou určeny pro profesionály, protože jsou konstruovány speciálně pro potápění s přístrojem nebo pro nádechové potápění. Pro ty, kdo to neberou tak vážně a chtějí si šnorchlováním jen zpestřit dovolenou, jsou určeny šnorchly pro rekreační potápění.

Kvalitní šnorchly jsou vybaveny výdechovým (výpustním) ventilem, anatomicky tvarovatelným náustkem z hypoalergeního silikonu a profilovaným vlnolamem, který účinně brání vniknutí vody. Pokud se do šnorchlu přece jen nějaká ta voda dostane, může ji potápěč po vynoření nad hladinu díky ventilu lehce vyfouknout. Ventily jsou chráněny krytem se speciální sítovou strukturou. Vlnolamy pak výrazně snižují možnost zaplavení šnorchlu v momentě, kdy se vám převalí vlna přes hlavu.

Šnorchl se ve většině případů dá připevnit k masce, je totiž vybaven speciálním držákem. Výška by měla být seřízena vždy tak, aby byl náustek v ústech pohodlný, a k dýchání bylo potřeba jen minimálního úsilí. Pro sezónní rekreaci úplně postačí šnorchl plastový, pokud se však chcete potápění věnovat více, je dobré si připlatit za kvalitní materiál. Po každém použití je nutné šnorchl propláchnout sladkou vodou a nechat jej důkladně vysušit (ne však na přímém slunci).