• Úvod
  • Golf u Rudého moře

Golf u Rudého moře

Egypt je zemí, v níž najdete nejen plno památek, nekonečnou poušť a bohatou historii, ale také špičková golfová hřiště, která uspokojují jak začátečníky, tak i profesionální hráče. V posledních letech jej proto hojně navštěvují nejen milovníci potápění, ale také nadšení golfisté. Jedny z nejlepších golfových resortů se nachází na pobřeží Rudého moře.

Pobřeží Rudého moře lemují kilometry krásných pláží s nádhernými korálovými útesy plnými podmořského života, na pevnině zase úchvatné pohoří lákající k výletům. Právě v této oblasti tolik bohaté na přírodní krásy bylo vybudováno několik velmi kvalitních golfových resortů.

Známý je například Cascades Golf & Country Club v blízkosti letoviska Soma Bay, který byl otevřen v roce 1998 a dnes již patří mezi dvacet nejlepších golfových hřišť nejen v Egyptě, ale na celém světě. Golfové hřiště Cascades navrhnul jihoafrický architekt Gary Player, který je zároveň legendárním golfistou. Inspirací mu bylo hřiště s názvem Pebble Beach, které se nachází ve Spojených státech amerických. Cascades je 18 jamkové hřiště par 72, na délku měří 6393 metrů, z jedné strany je lemováno vodami Rudého moře a ze strany druhé vyprahlou pouští. Hráči se tak mohou kochat krásnými kontrasty barev moře, pouště a okolní zeleně. 

Jak již název napovídá, bylo hřiště v Cascades Golf & Country Club pojmenováno podle kaskád - vodopádů, které jej společně s lagunami, jezírky a potoky doplňují. Na vodu zde narazíte téměř na každém kroku, při odpalech v blízkosti nízkých útesů můžete dostat dokonce spršku mořské vody od vln tříštících se o pobřeží. S hřištěm Cascades sousedí ještě menší 9 jamkové hřiště par 27 o délce 1124 metrů, které bylo otevřeno v roce 2009. Hřiště je doplněno cvičnou loukou, patovacími a pitching greeny a malým hřištěm pro začátečníky.

Dalším hojně vyhledávaným golfovým resortem je Stella di Mare v mladém moderním letovisku Ain Soukhna. Toto 18 jamkové hřiště par 72 navržené architektem Karlem Littenem bylo otevřeno v roce 2006 a dnes patří k egyptským špičkám. Na délku má 6500 metrů a je vhodné jak pro začátečníky, tak i pokročilé. Jsou pro něj typické široké fairwaye, skvěle modelované greeny, vodní překážky a spousta bunkerů. Má rovinatý charakter a doplňuje jej jen minimum stromů. Také zde se při hře nabízí úžasné výhledy na Rudé moře. Hráči si však ve Stella di Mare musí dávat pozor na neustále vanoucí vítr.

Od roku 1999 je na pobřeží Rudého moře v blízkosti letoviska El Gouna otevřeno také 18 jamkové golfové hřiště El Gouna Golf Club. Autory tohoto hřiště par 72 s délkou 6269 jsou Gene Bates a Fred Couples, kteří jej navrhli ve velmi originálním stylu. Setkáte se zde s mnoha překážkami, jejichž důmyslné rozmístění dělá hru značně kreativní a zábavnou. Přesto jsou jeho odpaliště přizpůsobena všem hráčským úrovním. Součástí hřiště jsou četná jezírka, laguny a vodní kanály. Největší překážkou však pro někoho může být rovněž nestálý vítr vanoucí od moře, který komplikuje odpaly. Původně bylo otevřeno hřiště pouze s 9 jamkami, teprve o rok později přibylo dalších devět.

V Makadském zálivu se rozkládá jeden z nejdelších egyptských golfových areálů – Madinat Makadi Golf Resort s délkou 6750 metrů. Rozkládá se na 350 akrech v blízkosti atraktivního letoviska Makadi. Resort byl otevřen v roce 2008 a jeho součástí je 18 jamkové mistrovské hřiště par 72, devítijamkové hřiště par 27 a také krátké tříparové hřiště pro hry na zhruba devadesát minut. Všechna hřiště jsou hezky udržovaná, mají dost široké fairwaye a rychlé greeny. Autorem tohoto areálu je uznávaný architekt John Sanford, který dbal na to, aby hřiště odpovídala nejlepším světovým standardům. Díky tomu je možné zde hostit i turnaje s mezinárodní účastí. Na turnajovém, 18 jamkovém hřišti najdeme 6 odpališť a jeho součástí je i několik jezírek, které jsou mezi sebou propojeny malými vodopády. Hned dvanáct z celkových osmnácti jamek poskytuje krásný výhled na vody Rudého moře. Jestliže patříte ke golfovým začátečníkům, můžete využít tréninkové prostory, jako jsou cvičné louky, doglegy, cvičné greeny nebo máte možnost se přihlásit do golfového kurzu pod vedením profesionálního hráče.

Posledním z vyhlášených golfových resortů nacházejících se na pobřeží Rudého moře je Steigenberger Al Dau Golf Course situovaný v blízkosti centra Hurghady. Jeho součástí je devítijamkové hřiště par 27, které bylo otevřeno v roce 2006. Se svou délkou 569 metrů patří mezi jedno z menších golfových hřišť v Egyptě, přesto je velmi oblíbené. O jeho vzhled se zasloužil švýcarský architekt Peter Harradin, který po celém světě vytvořil více než stovku dalších golfových hřišť. Na hřišti Steigenberger Al Dau si zahrají spíše rekreační golfisté a začátečníci než golfoví profesionálové – nedají se na něm trénovat prudké odpaly. Hřiště bylo vybudováno přímo na pobřeží Rudého moře a jeho součástí je jak pozvolně se svažující pláž, tak i klikatící se jezírko, které představuje velkou překážku. Výhodou hřiště je fakt, že je vybaveno i umělým osvětlením a tak si na něm můžete zahrát kdykoliv se vám bude chtít, bez ohledu na to, kolik je právě hodin.