• Úvod
  • Počasí v Egyptě

Počasí v Egyptě

Na dovolenou do Egypta se můžeme vydat v podstatě po celý rok. Pokud však nejste velkým milovníkem maximálních veder, měli byste vědět, že na jihu můžou být letní teploty skutečně extrémní. 

Egypt se nachází v subtropickém pásmu a je tak vskutku ideálním místem pro milovníky vyhřátých pláží. V pouštních oblastech však musíme počítat s velkými teplotními výkyvy mezi dnem a nocí.

V létě mohou být teploty opravdu velmi vysoké a to především na  jihu, kde je průměrná denní teplota okolo 38°C u pobřeží, v pouští to je pak okolo 50°C. Pokud tedy kromě lenošení na pláži chcete poznat také nějaké historické památky Egypta, neměli byste se sem vydávat od června do srpna. Vysoké teploty nejsou příliš příjemné pro procházky po archeologických památkách. Pokud se do Egypta i přesto vypravíte a máte v plánu takovéto výlety podnikat, měli byste počítat s brzkým vstáváním, protože pouze v době svítání a brzkého rána jsou teploty ještě poměrně snesitelné.

V zimě je v Egyptě mírné počasí, avšak v některých místech dost prší (nejvíce v Alexandrii). Teploty však málokdy klesnou pod 10°C. Na pouštích však v tomto období bývají největší teplotní rozdíly a to až 30°C! V přímořských letoviscích teplota většinou nepřesáhne 20°C ve stínu, výjimkou je opět jih země, kde jsou teploty vyšší. Zimní měsíce jsou také velmi vhodným obdobím pro poznávací zájezdy k historickým památkám jihu Egypta. 

Obecně se však dá říci, že nejlepším obdobím pro cestu do Egypta je jaro a podzim. V této době nejsou teploty extrémně vysoké, počasí je však velmi příjemné pro koupání. Pokud se vydáte na poznávací zájezd, vězte, že nejlepším obdobím je březen a duben, kdy jsou teploty velice vhodné jak pro pěší turistiku, tak třeba pro stále oblíbenější plavbu po Nilu. V dubnu, ale také někdy v březnu a květnu se můžeme setkat s tzv. chamsíny (khamsin, khamseen). Je to vítr, který s sebou z pouště přináší spousty písku a prachu a to až rychlostí 140 km za hodinu, přičemž teploty v místě výskytu mohou během dvou hodin stoupnout až o 20 °C.

Srážky jsou v Egyptě výjimečné, a pokud se vyskytují pak právě v zimním období. Na severu jsou srážky častější než na jihu, kde jsou poměrně vzácné. Průměrně v Egyptě spadne 2,5 až 5 cm dešťové vody, přičemž na jihu je srážkový průměr 10 mm za pět let a na pouštích neprší v podstatě vůbec.