• Úvod
  • Oblíbené destinace

Oblíbené destinace

Mezi nejoblíbenější letoviska na pobřeží Rudého moře patří Hurghada, Marsa Alam, El Gouna, Sharm El Sheikh, Dahab, Taba, Akaba a Ejlat.

Hurghada je jedním z nejznámějších a největších letovisek na pobřeží Rudého moře. Nabízí kvalitní turistické zázemí a nadstandardní služby a je připravena vyhovět potřebám i těch nejnáročnějších turistů. Hurghada se v turistické centrum začala proměňovat teprve v 80. letech 20. století a od té doby do ní míří každoročně davy většinou zahraničních návštěvníků. Dnes se táhne podél pobřeží v délce více než 15 km a neustále se rozšiřuje. Letovisko má všechny potřebné předpoklady k tomu, aby zde člověk strávil příjemnou dovolenou u moře. Čekají zde na vás překrásné nekonečné pláže se zlatavým pískem, luxusní hotely, restaurace, golfová hřiště, obchody a také máte možnost provozovat zde nejrůznější vodní sporty, z nichž největší oblibě se těší windsurfing, šnorchlování a potápění. Centrum Hurghady vám umožní poznat tu pravou atmosféru arabského světa, jdou zde typické súky, čajovny, mešity a další islámské stavby. Zábavu zajišťuje nepřeberné množství restaurací, barů, klubů a diskoték.


Foto: Hurghada

Marsa Alam je novější letovisko na pobřeží Rudého moře, které je ideální destinací hlavně pro starší věkové kategorie či rodiny s dětmi. Zatím sem neprorazila masová turistika v takové míře, jako v ostatních egyptských letoviscích. V porovnání s nimi je zde zatím jen málo hotelů, ale i ty dokážou poskytnout kvalitní zázemí přijíždějícím návštěvníkům. Poloha Marsa Alamu nabízí skvělé podmínky pro potápění a pozorování podmořské scenérie. Korálové útesy ukryté pod hladinou průzračně čistého moře jsou plné pestrobarevných ryb. V blízkosti letoviska najdete ty nejvyhledávanější oblasti pro potápění a šnorchlování. Některé pláže zde mají pozvolný vstup do moře, na jiných je přístup do moře zajištěn pomocí dlouhého mola. Využít zde můžete širokou nabídku sportovních aktivit a kulturních akcí.

El Gouna je malebným přímořským letoviskem, které se pyšní luxusními hotely, restauracemi, bary, nočními kluby, diskotékami, kasinem i vlastním přístavem. El Gouna vyrostla teprve nedávno, první hotel začal být budován v roce 1990. V poměrně krátké době se podařilo vytvořit jedno z nejluxusnějších letovisek na pobřeží Rudého moře, které protíná řada umělých kanálů a lagun, po nichž se plaví malé loďky s turisty. Středisko je zaměřeno na movitější klientelu, převažují zde proto pětihvězdičkové hotely se službami na vyšší úrovni. Stojí zde také jeden unikát, šestihvězdičkový hotel, který je vzorem pro hotelnictví v Egyptě. Celá El Gouna dnes připomíná čisté lázeňské městečko s pohodovou atmosférou. Také zdejší pláže jsou velmi dobře udržované a poskytují veškerý servis. Je možné se věnovat vodním sportům, relaxaci na pláži nebo golfu na mistrovském, 18 jamkovém hřišti obklopeném lagunou.

Letovisko Sharm El Sheikh je situováno na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova. Jelikož nabízí bezpočet moderních hotelů, restaurací, obchodů, bohaté sportovní zázemí, jedinečnou přírodu a podmořský život, stalo se jedním z nejoblíbenějších středisek v Egyptě. V dnešní době zde stojí asi stovka hotelů, včetně poboček známých světových značek jako jsou například pětihvězdičkové luxusní hotely Marriott, Four Seasons, Ritz Carlton nebo hotel Savoy. Největším lákadlem je však křišťálově čistá voda, nádherné pláže a ojedinělý podmořský svět s korálovými útesy, které jsou velmi zachovalé i v blízkosti hotelových pláží. Sharm El Sheikh je díky tomu rájem potápěčů a vyznavačů šnorchlování. Kromě podmořských aktivit se však můžete věnovat také windsurfingu, vodnímu lyžování nebo plachtění. Pro milovníky golfu je zde připraveno skvělé 18 jamkové hřiště. V centru letoviska si přijdou na své všichni milovníci nakupování, stánky zdejších súkú se doslova prohýbají pod tíhou nabízeného zboží. Celkově je tato lokalita ideální jak pro relaxaci, tak pro dobrodružnou dovolenou.

Název letoviska Dahab znamená v překladu z arabštiny „zlato“ a podle mnohých je v tomto názvu zachycena barva místních pláží. I když je Dahab moderním letoviskem, daří se mu udržovat si exotickou tvář, dokonce zde najdete typické rysy beduínského života. Letovisko se dělí na dvě hlavní části – novou Dahab City plnou nejluxusnějších hotelů a na pobřežní Asálu, která vyrostla z původní beduínské vesnice. Dahab je velmi oblíbený především u mladé klientely, jelikož nabízí bohatý noční život a báječné možnosti provozování nejrůznějších sportů. Zdejší záliv navíc skýtá výborné podmínky k potápění, v okolí letoviska se nachází vyhlášená místa jako Canyon, Blue Hole či Islands. Záliv je lemován množstvím svěžích datlových palem, které v takovém množství nerostou nikde jinde v Egyptě.


Foto: Dahab

Taba rozkládající se v Akabském zálivu je nejseverněji položeným letoviskem na pobřeží Rudého moře. Patří k nejluxusnějším střediskům v Egyptě a je jako stvořené pro nádhernou dovolenou. Je poklidným místem, které uspokojí každého, kdo se chce vyhnout davům turistů a rušnému nočnímu životu. Předností Taby je především blízkost korálových útesů a rozlehlé písečné pláže. Nedostatek obchodů, restaurací a absenci života mimo hotelový komplex kompenzují kvalitní animátoři zprostředkovávající pro hosty dostatečnou zábavu a vyžití. Asi 20 kilometrů jižně od Taby bylo nedávno vystavěno nové moderní turistické centrum zvané Taba Heights, které kromě ubytování na úrovni poskytuje také spousty sportovních, kulturních a nákupních možností. Zdejší pobřeží se pyšní úžasně průzračnou vodou, zachovalými korály a pestrým podmořským životem. Navíc je zde téměř nulové proudění, oblast je proto vhodná i pro úplné potápěčské začátečníky. Z Taby máte ideální možnost podniknout výlet do sousedního Izraele nebo Jordánska.

Jordánská přímořské letovisko Akaba leží nedaleko hranic s Izraelem a Saudskou Arábií. Pobřeží Rudého moře je zde lemováno nádhernými korálovými útesy, které s oblibou vyhledávají milovníci potápění a šnorchlování. Místo však nabízí vhodné podmínky také pro windsurfing, plachtění a vodní lyžování. Pokud nepatříte mezi sportovce a máte raději klidnější aktivity, pro vás je zde připraveno mořské akvárium, kde je také možné obdivovat zástupce zdejšího podmořského života. Pobřeží je lemováno krásnými oblázkovo-písečnými plážemi, jež jsou lemované palmami. Akaba proslula také kvalitní kuchyní a pohostinností, rozhodně tak nevynechejte návštěvu některé z místních kaváren a restaurací nabízejících tradiční arabská jídla připravovaná z ryb a darů moře. Nadšení budou z Akaby i milovníci historie, na které ve městě čeká mamelucká pevnost, Saladínův hrad nebo ruiny starobylého města Ayla pocházející z raného islámského období.

Na pobřeží Akabského zálivu se nachází nejjižnější izraelské letovisko Eilat. Turisté sem míří za odpočinkem u moře i za poznáváním kultury a historie. Eilat je ideální destinací pro všechny, kdo touží po krásně čistém korálovém moři plném pestrobarevných rybek, po potápění, šnorchlování, vodním lyžování, paraglidingu, surfování a mnoha dalších sportech. Eilat se však může pochlubit i zajímavým živým centrem s množstvím hotelů, restaurací, kaváren, obchůdků a diskoték. Díky množství kasin a heren bývá Eilat často nazýván „izraelským Las Vegas“. Rozhodně se vyplatí navštívit zdejší delfinárium ležící asi 5 km severně od města, kde si můžete dokonce zaplavat s delfíny. Z města se vám nabízí řada možností úžasných výletů například do Jeruzaléma, Betléma, Tel Avivu, Nazarethu, k Mrtvému moři nebo do sousedního Egypta či jordánské Petry.